INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Jesle a nový způsob financování

10.10.2019

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo novelu zákona o jeslích, která by mohla změnit dosavadní fungování a financování jeslí. Dle analýzy ministerstva v současnosti existuje tisíc dětských skupin, ve kterých se díky sdíleným místům pečuje o zhruba 16 tisíc dětí od jednoho roku. Na jesle by měl přispívat i stát. V polovině roku 2022 totiž skončí podpora těchto zařízení z evropských fondů.

Z dětských skupin se tak znovu stanou jesle. V České republice by tak od roku 2021 mohly znovu začít fungovat. Novela by měla zajistit stabilní financování ze státního rozpočtu pro všechny děti do tří let, tedy do dne jejich 4. narozenin a současně i zvýšit kvalitu těchto zařízení.

„Ukazuje se, že dostupnost předškolní péče zvyšuje ochotu lidí mít dítě. Takže já to vidím jako zásadní téma jak z pohledu rodičů a jejich možností sladit svůj pracovní a rodinný život, tak z hlediska podpory porodnosti,“ uvedla ministryně Jana Maláčová. Financování by mělo probíhat po vzoru soukromých školek. Rodiče ovšem na jesle musí mít a nikdo by tak za ně neměl zaplatit více než třetinu minimální mzdy (nyní je to 4 450 korun). Jelikož se jedná o péči o děti do tří let a rodiče budou v této době pobírat rodičovský příspěvek, budou ho moci využít na poplatek v jeslích.

„Chceme, aby v ČR byla místně a finančně dostupná péče pro děti mladší tří let. Už nyní je v mateřských školách 45 000 dvouletých dětí. Kromě přejmenování přicházíme se stabilním financováním,“ vysvětlila ministryně.

Na provoz jeslí mohou přispívat i obce. Na financování jeslí se mohou podílet i zaměstnavatelé, což může být zajímavý benefit. Stát by měl na jedno místo v jeslích dávat přibližně 5 000 korun měsíčně. Jesle by měly být výhodné nejen pro rodiče, kteří chtějí pracovat, ale i pro stát. Dle propočtů dosáhnou roční náklady zhruba 926,5 mil. Kč, ale díky vyšším příjmům z odvodů pracujících rodičů získá stát minimálně 1,138 mld. Kč.