Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje návrh, který by měl pomoci překlenout kritické období poklesu tržeb. Osoby samostatně výdělečně činné by tak mohly získat možnost neplatit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Opatření by se mělo týkat asi 600 000 osob a pokud bude schváleno, mělo by být účinné již od března 2020.
Zákon o odpuštění plateb bude projednán Parlamentem ve stavu legislativní nouze pravděpodobně v úterý 24. března. Některé OSVČ již zálohy za březen zaplatily. Dle návrhu ministerstva práce by se pak tato platba měla považovat za předplacenou zálohu za měsíc září 2020. Státní rozpočet by tak měl přijít zhruba o 18 miliard korun.
Odpuštění záloh by nemělo zkrátit důchod. Období, po které nebyly placeny zálohy na pojistné, se bude při výpočtu osobního vyměřovacího základu podle § 16 zákona o důchodovém pojištění považovat u OSVČ s hlavní samostatnou výdělečnou činností za tzv. vyloučenou dobu, aby nedocházelo ke snižování průměru příjmů, z nichž se vypočítává procentní výměra důchodu.
V současnosti se již objevují prognózy, které signalizují, že situace kolem šíření koronavirové nákazy může na světovou ekonomiku dopadnout ještě hůře než finanční krize před jedenácti lety. Ministerstvo financí plánuje navýšit schodek státního rozpočtu z původních čtyřiceti miliard na 200. „Mám připravený návrh s deficitem 200 miliard korun a počítám s posílením nemocenského pojištění. Nevíme, kolik budou náklady krize, tak bych posílila kapitolu rozpočtové rezervy a vláda by hlasovala o každém mimořádném výdaji,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Ministryně financí chce i podpořit zmíněný odklad záloh podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění na půl roku. Při vyúčtování pojištění, které budou muset podnikatelé udělat příští rok, pak chce platbu minimálního pojištění podnikatelům odpustit.
Schillerová připravuje i tzv. liberační balíček. Mohla by být odložena i zpětně platba daně z nabytí nemovitosti, a to do konce července. Firmy by také mohly umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně například z loňského zisku. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let.