Novinka v podobě paušální daně má fungovat už od příštího roku. Návrh projednává vláda a pak zamíří do parlamentu. Živnostníci s příjmy do jednoho milionu ročně by mohli platit jednotnou daň ve výši 5 740 korun. Osob samostatně výdělečně činných, které mají obrat do jednoho milionu korun je v České republice přibližně 400 tisíc. Paušální daň by měla být dobrovolná a živnostníci se mohou rozhodnout, zda ji budou využívat, či zůstanou u daňové evidence nebo výdajového paušálu.
Návrh zákona počítá s tím, že by tato daň nahradila tři stávající odvody: daň z příjmů a odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Podnikatelům by tak odpadlo nejenom papírování spojené s daňovým přiznáním a přehledy k sociálnímu či zdravotnímu pojištění, ale i hrozba případné kontroly.
Částka 5 740 korun je kalkulována pro rok 2021 a zahrnuje zdravotní pojistné ve výši 2 514 korun a daň z příjmů 100 korun, která kompenzuje navýšení třetí komponenty, minimálního sociálního pojistného, o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 3 126 korun. Odvody na pojistné by každý rok rostly podle vývoje průměrné mzdy. I symbolická daň ve výši 100 korun je vyšší, než platí v současnosti většina OSVČ (díky slevám na dani). Často mohou díky daňovému bonusu od státu naopak peníze dostat.
Navýšení minimální sociální pojistné o 15 % má zlepšit situaci živnostníků v důchodu. Většina OSVČ si totiž platí jen nezbytné minimum. Již v roce 2016 tehdejší ministryně práce Michaela Marksová varovala, že minimální záloha rovná se důchod ve výši zhruba 7 000 korun měsíčně. Zájemci o paušální daň budou moci platit i vyšší odvody na důchodové pojištění.
Ačkoli je živnostníků s obratem do jednoho milionu korun přibližně 400 tisíc, ministerstvo financí počítá s tím, že se do systému přihlásí cca 140 tisíc lidí. Velké skupině OSVČ by se, kvůli nemožnosti uplatnění daňových slev, dobrovolný přechod na nový systém paušální daně nevyplatil.
„Paušální daň je princip, o který naše Asociace dlouho usilovala, jakkoli se asi nebude týkat statisíců živnostníků. S přihlášením se k paušální dani totiž už nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy. Celá řada živnostníků přitom uplatňuje bonus na děti, slevu na manželku a podobně. Tito patrně paušál nevyužijí,“ vysvětluje místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.