Pokud budete mít štěstí a vyhrajete nad 100 000 korun například ve Sportce, Fortuně nebo Účtenkovce, odevzdáte část výhry státu. Vláda totiž chce zrušit osvobození výher nad 100 000 korun od daně z příjmů fyzických osob. Novinka by měla platit od příštího roku.
Daň z výhry plynoucí ze sázek a her musí v současnosti zaplatit každý, kdo vyhrál na portále, který nemá licenci od České republiky nebo Evropského hospodářského prostoru. Daň musí zaplatit i ten, kdo uspěje díky svým znalostem a vědomostem, a ne díky štěstěně.
Ve vládním balíčku, který upravuje zdanění hazardu, se dostal návrh, který bude mít dopad na sázení a loterii. Novela zákona o dani z hazardních her přinese navýšení sazby u kurzových sázek či tombol z 23 na 25 procent. U loterií, binga a živé hry se jedné o navýšení ze stávajících 23 procent na 30 procent. Ministerstvo financí tím chce nově rozlišit hazardní hry do tří úrovní podle škodlivosti. „Nejméně rizikové jsou loterie, více rizikové kurzové sázky a nejvíce technické hry.“
Kromě tohoto přišlo ministerstvo financí s návrhem i zdanit 15 procenty výhry z hazardních her nad 100 000 korun. Například Sazka za loňský rok eviduje přes 1 884 výherců, kterých by se nová daň týkala. Do státní kasy by navíc odvedli přes 260 milionů korun.
„Je to naprosto absurdní daň, kdy kromě Sazky bude danit i šťastný výherce. Povede to k růstu černého trhu a demotivaci pro vstup zahraničních loterijních firem na trh, které by zde rovněž mohly podnikat a platit stávající daně z příjmů a z hazardu,“ říká mluvčí Sazky Václav Friedmann.
I výkonný ředitel skupiny Rebuy Stars, která patří k největším tuzemským provozovatelům kasin, David Huspeka uvedl, že tato nová daňová povinnost je v praxi nekontrolovatelná a přinese jen další obcházení neúčinných daňových zákonů a chuť hráčů hrát v černé nezdaněné zóně. „Neumím si představit například u rulety nebo u pokeru, kdy se částka 100 000 korun má počítat? Má hráč, který prohrál 500 000 korun a následně 100 000 korun vyhrál, těchto 100 000 korun zdanit, i když je 400 000 korun v mínusu“? ptá se Huspeka.
Loterijní společnosti navíc například musí uchovávat jména výherců v tajnosti a těžko tak mohou zaručit, že šťastlivci výhru zdaní.